Návod ku sbírání a zachraňování předhistorických památek
O tom co bylo možné před více jak sto lety se dočtete v útlé knížečce z roku 1894. Na 20 stranách se dozvíte jak ohledávat hradiště, jak vykopávat mohyly i jak nalezené předměty konzervovat. Malá ukázka zde:
"Mohyla, jestli není velká, odkryje se nejlépe tím způsobem, že se celý násyp pomalu a opatrně svrchu odnáší. Celé rozebrání mohyly doporučuje se vůbec pokud možno vždy, poněvadž hrob vlastní nebývá vždy ve středu, ale i v boku násypu, nebo vedle hlavního hrobu v středu, bývají v bocích vedlejší i pozdější pohřby.
Je-li však mohyla příliš veliká anebo není-li času a nákladu k celému rozebrání, doporučuje se vésti dva průkopy křížem a středem mohyly; kopati dlužno od kraje, ale ne od.vrcholu mohyly. Při ohromných mohylách (jakých však u nás pořídku) nezbývá někdy nic jiného než vésti do středu štolu.
Je-li hrob již dostatečně s vrchu odkryt, odhrabe se země s něho co možná nejlépe pomocí malé lopatky a okreslí se; pak se kameny, pod kterými se po případě nalézá, opatrně vyzdvihnou a země pod nimi odhrabuje se jen pomocí silné lžíce nebo rukou, až se celý obsah hrobu objeví v neporušené poloze. Pak se vše znova okreslí. Při odkrývání tomto je radno dělníky oddálit (poslat je kopat jiný hrob), aby se u nich nebudila marně ziskuchtivost."
Celou brožuru ve formátu PDF stáhnete kliknutím na obrázek.